kumkat_r1_c7

kumkat_r1_c5

kumkat_r1_c3

kumkat_r1_c1

+4 yaş 100cm meyveli kamkat

60 TL

Kamkat Nedir ?

Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak yayılış gösteren çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir. Biçimi tıpkı limona, rengiyse tıpkı portakala benzer. Ama limon ve portakalın kabuğunu soyarak yersiniz; kamkatın kabuğunu soymanıza gerek yoktur, meyveyi bütün olarak yemeniz gerekmektedir. Kokusu bergamotu andırır ve elinizde tuttuğunuz kamkatın kokusu uzun süre gitmez.

Kamkat, çiğ olarak tüketilebilindiği gibi, reçel, marmelat, meyve suyu, şekerleme, kek, pasta yapımında da kullanılır. Çin lokantalarında yemeğin sonunda yenen bir tatlı çeşidi. Kamkat C vitamini yönünden zengin bir bitki. 100 gramında 43.9 miligram C vitamini var. Kas ve doku oluşumu için gerekli olan bu vitamin diğer mineral ve vitaminlerin daha iyi kullanılmasına da yardım ediyor. Yine 100 gramı yendiğinde 71 kilokalori enerji ve 1,88 gram protein veriyor.

Saksıda kumkuat (kamkat) bakımı nasıl yapılır?

Kumkuat, küçük ve güzel meyveler veren; Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri’ndeki bahçelerde diğer bölgelerde ise balkon bahçeciliği yapılarak sağlıklı biçimde yetişebilen bir turunçgil türüdür.

Kumkuat ağacının meyvesi oval şekilde, yuvarlak ya da armut formunda olabilmektedir. Kumkuat ağacı saksıda yetiştirilecekse 40 cm derinliğinde ve 30 cm genişliğinde bir saksı bu bitki için uygun olacaktır.

Saksıda bakılan kumkuat ağacının toprağını yılda bir kez değiştirmek ağaçtan daha sağlıklı meyve almanıza yardımcı olacaktır.

Evde saksıda yatiştirilecek kumkuat için evin en çok güneş alan yeri uygun olacaktır. Bu bitki, ne kadar güneş görürse meyve verme kapasitesini de o kadar artıracaktır. Dolayısıyla kumkuat ağacını evde gölge ya da yarı gölge yerlerde bulundurmamanız tavsiye edilir.

Kamkatın bilinen yararları

C vitamini bakımından zengin olan Kamkat, kabuğu ile beraber yenilirse gribal enfeksiyonları önlemede önemli rol oynamaktadır. A, B1, B2, B3 ve Kalsiyum da ihtiva eden Kamkat , Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
İdrar söktürücüdür.Damar sertliğini ve tıkanıklığı önler.
Kanı temizler ve kan dolaşımını hızlandırır.
Soğuk algınlığı,nezle,grip ve öksürük şikayetlerini azaltır.
Mikrop öldürücüdür.Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır.
Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir,ateşi ve tansiyonu düşürür.
Mide bulantısı ve baş dönmesini giderir.Kansızlığa karşı etkilidir.
Diş ve diş etlerini kuvvetlendirir.Dişleri beyazlatır.
Sivilceleri ve nasırı azaltır.

Kamkat nasıl ve nerede kullanılır?

Reçel ve marmeladı yapılır. Çok değişik bir aroması vardır. Meyve suyu ve sos olarak kullanılır. Alkollü içki masalarının bulunmaz çok değerli mezesidir. Kamkat genelde taze meyve olarak kabuğu ile birlikte yenilir. Dünya restaurantların da tatlı ve salatalarda en gözde yeri alır.

ÜRÜNLERİMİZİ SİPARİŞ ETMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ KULLANABİLİR, WHATSAPP İLETİŞİM VE DESTEK HATTIMIZDAN ÜRÜNLER İLE İLGİLİ BİLGİ EDİNEBİLİRSİNİZ.

Online siparişleriniz için www.bodurbitki.com web sitemizi kullanabilir, güvenli alışveriş sistemimizi kullanabilirsiniz.